DE LANGSTRAAT - 2025 is bijna ten einde. Een jaar dat in Nederland (onder andere) werd gekenmerkt door de verkiezingen. Ook in De Langstraat gebeurde er weer ontzettend veel. Van een terugkerend wandelevenement en een nieuwe burgemeester, tot aan beroerde sportprestaties en een groot nieuw hotel. Dit was 2025 in de regio Langstraat:
Loon op Zand
We beginnen de reis terug in de tijd in de gemeente Loon op Zand. Daar was het, net als in 2024, een bewogen jaar. Waar de gemeente in 2024 geregeld onder vuur kwam te liggen, bleef dat in 2025 redelijk uit. Ondanks dat gebeurde er weer genoeg. De gemeente kreeg in de persoon van Davy Jansen een nieuwe burgemeester. Hij volgde Hanne van Aart op, die in 2024 de deur plots achter zich dichttrok. Erik Ronnes nam als waarnemend burgemeester een hele poos de honneurs waar en droeg daarna permanent het stokje over aan de 38-jarige Jansen.
Ook voor de grootste toeristische trekpleister van Nederland was er goed nieuws. Een langgekoesterde wens van de Efteling ging namelijk in vervulling: de opening van het Efteling Grand Hotel. Op 1 augustus 2025 opende de luxueuze verblijfplaats feestelijk haar deuren. Langstraat Media maakte een reportage van de opening, waarbij het park een rondleiding verzorgde.
Tot slot werden er een hoop handtekeningen gezet. Zo werd bekend dat er honderden nieuwe woningen bij gaan komen in de gemeente, en dat het nieuwe dorpshuis in Loon op Zand er echt gaat komen. Zeker dat laatste was een blok aan het been, want dat project liep al jarenlang. In 2027 moet 'de huiskamer van Loon op Zand' helemaal klaar zijn.
Waalwijk
Dan naar Waalwijk. Ook daar werd dit jaar niet stilgezeten, is wellicht een understatement. Zeker in de stad was er een hoop controverse, met het Raadhuisplein als hoofdrolspeler. Zo keerde de 80 van de Langstraat terug na een jaar afwezigheid, maar verdween de start/finish uit het centrum. Het wandelevenement verhuisde haar thuisbasis naar RKC Waalwijk. Duizenden mensen gingen weer de uitdaging aan. De organisatie sprak van een zeer geslaagde editie, maar of die in 2026 een vervolg krijgt is nog gissen.
Naast de start en finish van de 80 verdween de Nacht van het Levenslied van het toneel. De organisatie blies het evenement af wegens veiligheidsredenen, wat als verrassing kwam voor de gemeente Waalwijk. In de winter kwam er echter wel het IJsparadijs voor terug, waar iedereen de nodige winterpret kon beleven.
Verder kreeg Baanbrekers, de organisatie die werk biedt aan mensen met een grotere afstand tot de arbeidsmarkt, een gloednieuw pand. Tevens degradeerde RKC Waalwijk na zes seizoenen uit de Eredivisie. Onder leiding van toenmalig trainer Henk Fraser, kregen de Waalwijkers het niet voor elkaar om er nog een zevende seizoen op het hoogste niveau aan te plakken.
Dongen
In Dongen stapte wethouder Denise Kunst op, nadat zij volgens eigen zeggen de steun van de gemeenteraad miste. Een week daarvoor kwam haar positie behoorlijk onder druk te staan, nadat door een rekenfout de kosten van de bouw van een nieuw kindcentrum negen ton duurder uitvielen. Het kwam haar op veel kritiek te staan van de Dongense gemeenteraad.
Ook dit jaar stond noodopvang de Nestel weer vol in het nieuws. Eind vorig jaar werd nog het besluit genomen dat de noodopvang verlengd zou worden, mede door een succesvolle petitie van de inwoners. In april kwam ineens het nieuws naar buiten dat die verlenging toch niet door kon gaan. Het ministerie van Asiel zou de vergoeding voor noodopvangen flink verlagen. Ineens was het ministerie overstag en kwam er toch de vergoeding die Dongen nodig had. De noodopvang blijft open tot 2027.
Verder was het in de zomervakantie weer tijd voor de grootste jeugdvakantieweek in De Langstraat: de Zomerspelen 2025. Uitzinnige kinderen vermaakten zich een hele week lang met allerlei activiteiten, waarbij een verhaallijn centraal stond. Elke school en hun klassen kregen een ander thema. Dit jaar beleefden meer dan 1400 kinderen de avonturen van de Zomerspelen.
Heusden
Tot slot de gemeente Heusden. Voor de gemeente stond 2025 in het teken van grote plannen en grote investeringen. Zo kwam het plan voor een nieuw gemeentehuis in Vlijmen-West en is de Vismarkt in Heusden Vesting volledig gerenoveerd. Ook werd de portemonnee flink getrokken voor de Gebiedsontwikkeling Oostelijke Langstraat (GOL). De gemeenten Heusden en Waalwijk moesten dit jaar extra budget vragen om het megaproject te realiseren. De planning is nu vastgesteld, waardoor de start van de werkzaamheden in het nieuwe jaar plaats kunnen vinden.
Gelukkig was er in Heusden nog gewoon de ruimte voor de jaarlijkse tradities en vieringen, zoals het Dickensfestijn in Drunen en het Candlelight Shopping in de Vesting. Het Candlelight Shopping liet zich niet tegenhouden door de werkzaamheden aan de Vismarkt. De organisatie bestempelde de editie van 2025 zelfs als een van de beste edities tot nu toe.
Langstraat Media wenst u een prettige jaarwisseling en een mooi 2026.







