WAALWIJK - Topdrukte in het Mandemakers Stadion op 30 oktober 2025, een dag nadat op het veld de volgende ronde van het bekertoernooi werd bereikt. Op de vroege morgen stond de business lounge van de Waalwijkse club bommetje vol met medewerkers, sponsoren, media en genodigden. De aanleiding? De presentatie van het 'impactrapport' 2024/2025.
Wat is het impactrapport?
Dat is op de eerste plaats een vrij brede vraag. In het kort: in het impactrapport worden de cijfers en resultaten gedeeld, over wat de projecten van de RKC Foundation daadwerkelijk hebben bijgedragen. Er worden altijd ambitieuze doelen gesteld bij zulke projecten, maar nu kan men dus ook zien wat het daadwerkelijk heeft opgeleverd. In een talkshow-achtige setting werd dat met verschillende betrokkenen, zoals directieleden, de burgemeester en anderen besproken.
‘‘We zijn trots op de maatschappelijke rol die we vervullen’’
Willem van der Linden, algemeen directeur RKC Waalwijk
Trotse directie en burgemeester
In het eerste blokje schoven algemeen directeur Willem van der Linden, commercieel directeur Rob de Groot en burgemeester Sacha Ausems aan. Van der Linden sprak vol trots over de prestaties van de maatschappelijke tak van de club. ‘‘Als club zijn we trots op onze sportieve prestaties, maar minstens zo trots op de maatschappelijke rol die we vervullen. Via de Foundation brengen we onze waarden tot leven, binnen en buiten het veld. Het is onze verantwoordelijkheid én onze overtuiging dat we als club een positieve bijdrage kunnen leveren aan de samenleving om ons heen.”
Ook de burgemeester loofde de foundation, die volgens haar nauw betrokken is bij de Waalwijkse samenleving (en verdere omgeving). ‘‘RKC zit in het hart van de samenleving. We willen een wereld waarin iedereen telt, gezien wordt en mee kan doen. Als je een club hebt waar mensen zich mee willen verbinden, kun je echt iets in beweging zetten. De RKC Foundation zet die extra stap: zij laten zien dat voetbal mensen raakt, samenbrengt en warmte uitstraalt.”

Willem van der Linden, Rob de Groot en Sacha Ausems praten tijdens de impactdag over de maatschappelijke rol van RKC Waalwijk. © RKC Waalwijk
Cijfers op een rij
In het gehele seizoen 2024/2025 zijn er niet alleen in Waalwijk activiteiten georganiseerd. Ook in Loon op Zand en Heusden kwamen over het algemeen jeugd en jongeren in aanraking met de foundation. In die gemeenten namen 3.932 deelnemers deel aan evenementen, activiteiten en projecten.
De projecten die de foundation draait, worden opgebouwd rond drie thema's/peilers. Het kunnen ook wel doelstellingen genoemd worden, namelijk: het ontwikkelen van mentale fitheid, ontwikkelen van een vitale leefstijl en versterken van verbondenheid. Bij het ontwikkelen van de mentale fitheid draait het dan vooral om de weerbaarheid, zelfvertrouwen en het mentale welzijn van jeugd en jongeren. Het ontwikkelen van een vitale leefstijl focust zich op meer in beweging komen, gezonder eten en een actieve(re) levensstijl in het algemeen. Bij tot slot het versterken van verbondenheid draait het om creëren van ontmoetingen tussen mensen uit verschillende wijken en met verschillende achtergronden.
Concrete resultaten
Het rapport draait uiteindelijk om de resultaten, dus wat concrete resultaten per peiler op een rij: zo vindt 61,7 procent van de deelnemers van het project 'financiële hattrick', dat zij na het project meer weten over het maken van financieel verantwoorde keuzes. Daarnaast vindt maar liefst 88 procent van de deelnemers van Ieder1Gelijk dat ze zich zelfverzekerd genoeg voelen om op te treden als anderen gepest worden.
Ook bij de projecten omtrent de vitale levensstijl heeft de deelnemende jeugd veel geleerd. Zo geven deelnemers dat ze zich bewust zijn geworden van hoeveel suiker er in bepaalde drankjes zit. Dat de projecten daadwerkelijk effect hebben, beaamt ook een docent in het rapport. Die geeft aan dat leerlingen bewuster bezig zijn met het maken van keuzes. De projecten die georganiseerd zijn omtrent vitale levensstijl hebben daarnaast bijna één miljoen beweegminuten opgeleverd.
Tot slot verbondenheid. Aan die projecten hebben 1.739 mensen deelgenomen, in het seizoen dat RKC Waalwijk degradeerde uit de Eredivisie. Onder andere de Derby Cup valt onder het stukje verbondenheid. Na onder andere dat project geeft 65 procent van de deelnemers aan, dat zij het leuk zouden vinden om met andere deelnemende kinderen van het project door te blijven voetballen.
De resultaten werden overigens gemeten door interviews met deelnemers en vragenlijsten.
Toekomst
Manager MVO Wendy Smits gaf op de impactdag tot slot aan dat de foundation niet stopt met ontwikkelen, integendeel. Zij lichtte een tipje van de sluier op, dat er voor het eind van 2025 nog nieuwe dingen naar buiten komen. De toekomst ziet er dus rooskleurig uit voor de RKC Foundation.







