Zorgen bij Heusden Verbindt na stijging GOL-kosten van 66 miljoen

DE LANGSTRAAT - De kosten voor het project Gebiedsontwikkeling Oostelijke Langstraat (GOL) zijn inmiddels opgelopen tot een totaal van 220 miljoen euro, die deels gedekt moeten worden door de gemeente Waalwijk en de gemeente Heusden. In eerste instantie, bij de oorspronkelijke raming van het project in 2018, werden de totale kosten nog vastgesteld op 76 miljoen euro. Door de vele vertragingen zijn de kosten dus bijna verdriedubbeld, waardoor meerdere partijen zich afvragen of de baten nog wel opwegen tegen die kosten.

Motie
Een van die partijen is Heusden Verbindt. De gemeente Heusden moet namelijk door de kostenstijging opdraaien voor 66 miljoen euro (30 procent van het totaal), wat leidt tot grote zorgen. Samen met een aantal andere partijen werd vorige week al een motie ingediend voor een Maatschappelijke Kosten-Batenanalyse (MKBA). Deze is volgens de partij ‘urgenter dan ooit’. De gemeente zal zich af moeten vragen of het enorme geldbedrag niet voor andere zaken ingezet kan worden.

“Naast GOL wil het college investeren in een nieuw gemeentehuis, duurzaamheid, de Kennedybrug... Maar waar blijven de broodnodige woningen?”, vraagt Heusden Verbindt zich hardop af. De partij maakt zich grote zorgen met het oog op de toekomst. “De onroerendezaakbelasting (OZB) is dit jaar al flink gestegen. Hoe gaat dit straks uitpakken voor inwoners? Is dit nog wel verantwoord bestuur?”

Wat is GOL?
Het GOL is een programma dat de kwaliteit van de omgeving rond de A59 (tussen ‘s Hertogenbosch en Waalwijk) wil verbeteren. Het programma staat niet alleen voor veiligheid rondom gevaarlijke op- en afritten en meer doorstroming van het verkeer op de A59, maar ook voor behoud van natuur, meer mogelijkheden voor recreatie en economische activiteiten en een betere leefbaarheid in de kernen.

Wat nu?
Deze week gaan de colleges van de provincie en gemeenten Heusden en Waalwijk de opgelopen kosten bespreken, evenals de voorstellen waarmee de gemeenteraden en Provinciale Staten om meer geld gevraagd gaat worden. Daarover is vooralsnog geen besluit genomen.